Przyczyny rozwiązywania umów o pracę - orzecznictwo i praktyka
Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę, jak również o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, powinno nastąpić w formie pisemnej. Wszelkie zachowania pracownika przy składaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, np. odmowa przyjęcia pisma wypowiadającego umowę, nieprzyjmowanie go do wiadomości, nie mają żadnego znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia.
I. Przyczyna - pojęcie
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem najczęściej ma jakąś przyczynę. Obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę nie dotyczy jedynie rozwiązywania za wypowiedzeniem terminowych umów o pracę.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca musi w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawsze określić przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie. Bezwzględny obowiązek wskazania przyczyny dotyczy również każdego rodzaju umowy, gdy pracodawca składa oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Podanie przyczyny rozwiązania umowy ma m.in. umożliwić pracownikowi ocenę, czy zwolnienie z pracy było uzasadnione. Zatem wskazanie przez pracodawcę przyczyny nie powinno ograniczać się jedynie do zwykłych formalności spełnienia tego obowiązku. Pracodawca, który nie chce, aby wręczone pracownikowi wypowiedzenie bądź rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia zostało zakwestionowane przez sąd pracy, musi pamiętać o jego prawidłowym uzasadnieniu.
Tak jak oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie, również podanie przyczyny uzasadniającej jej rozwiązanie powinno mieć formę pisemną. Podanie przyczyny oznacza wskazanie konkretnego zdarzenia lub okoliczności, które zdaniem pracodawcy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia. Przyczyna ta powinna być prawdziwa, rzeczywista i konkretna. W postępowaniu przed sądem pracodawca jest zobowiązany wskazać istnienie właśnie tej konkretnej przyczyny, którą podał pracownikowi w rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty