Jak prawidłowo rozwiązywać umowy o pracę
Umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron wraz z upływem terminu, na jaki była zawarta, wraz z zakończeniem pracy, dla wykonania której była zawarta, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Tryb rozwiązania umowy o pracę zależy od czynników, takich jak: rodzaj umowy o pracę, wola rozwiązania umowy o pracę przez jedną lub obie strony stosunku pracy, zaistnienie innych szczególnych okoliczności. Wymienione sposoby rozwiązania umowy o pracę stanowią katalog zamknięty, a co za tym idzie, strony stosunku pracy nie mogą na mocy wiążącej ich umowy ustanowić innych możliwości rozwiązania umowy o pracę. Nie mogą również wyłączyć możliwości zastosowania któregokolwiek z nich na wypadek, gdyby jedna ze stron chciała rozwiązać umowę o pracę. W sytuacji bowiem, gdyby pracownik i pracodawca w wiążącej ich umowie o pracę zawarli postanowienie, na mocy którego zostałby wyłączony choć jeden z dopuszczalnych trybów rozwiązywania umowy o pracę, takie postanowienie byłoby nieważne z mocy prawa.
I. Porozumienie stron
1. Uwagi ogólne
Porozumienie stron jest najprostszą i najbardziej elastyczną formą rozwiązania umowy o pracę. Jest ono niczym innym, jak zgodnym oświadczeniem stron stosunku pracy o rozwiązaniu umowy o pracę w terminie przez nie ustalonym.
Porozumienie stron, jako forma rozwiązania umowy o pracę, może być zastosowane w każdym czasie, z pominięciem obowiązujących terminów i okresów wypowiedzenia oraz w przypadku każdego rodzaju umów o pracę. Do jego zawarcia jest konieczne zgodne oświadczenie woli stron.
WAŻNE!
Z inicjatywą zawarcia porozumienia stron może wystąpić każda ze stron stosunku pracy.
Wystąpienie o rozwiązanie umowy stanowi ofertę zawarcia porozumienia stron. Porozumieniem staje się natomiast dopiero wtedy, gdy druga strona wyrazi na nie zgodę. W tym celu pracownik lub pracodawca składający taką ofertę może wyznaczyć termin na ustosunkowanie się drugiej strony do „propozycji”, po upływie którego oferta przestaje obowiązywać. Jeśli zgoda zostanie wyrażona, oferta ta staje się porozumieniem stron, a stosunek pracy ulega rozwiązaniu na warunkach w nim wskazanych, jeśli zaś nie - porozumienie nie zostaje zawarte, a umowę można rozwiązać na innej podstawie prawnej lub na mocy innego porozumienia (na innych warunkach zaakceptowanych przez obie strony).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty