27.06.2018 Kadry i płace

Kiedy i jakie dodatki można przyznawać pracownikom samorządowym

Wynagrodzenie zasadnicze rzadko jest jedynym składnikiem wynagrodzenia pracownika samorządowego. Przepisy przewidują dla tej grupy zatrudnionych prawo do różnych dodatków, m.in.: stażowego, funkcyjnego czy specjalnego. Dodatki te nie zawsze mogą być przyznane wszystkim pracownikom i nie zawsze przysługują bezterminowo.

Oprócz dodatków charakterystycznych dla zatrudnienia w sferze budżetowej pracownikom samorządowym przysługują także dodatki ogólnie obowiązujące, takie jak dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych czy dodatek za pracę w porze nocnej. Ten ostatni może przysługiwać pracownikom w wyższej wysokości, niż przewidziana w Kodeksie pracy.

(?) Jak wysoki dodatek specjalny można przyznać pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu w urzędzie gminy?

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu w urzędzie gminy (starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim) może być przyznany dodatek specjalny w maksymalnej wysokości nieprzekraczającej 40% sumy przysługujących mu wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Wyjątkiem są dodatki specjalne dla pracowników zatrudnionych w urzędzie miasta stołecznego Warszawy i w urzędach miast (powyżej 300 000 mieszkańców) na prawach powiatu. Zatrudnieni tam pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku nieprzekraczającego 50% sumy przysługujących im wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty