Na podstawie jakich zaświadczeń lekarskich można wypłacać świadczenia chorobowe
Przy ustalaniu prawa do zasiłku i jego wysokości dowodem potwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. ZUS ZLA są drukami ścisłego zarachowania i są wydawane wyłącznie lekarzom, którzy wystąpili do ZUS o wydanie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.
Często zdarza się, że przedkładane przez ubezpieczonych zaświadczenia lekarskie mają błędy lub zostały wypełnione niekompletnie. Zaświadczenia lekarskie wystawione błędnie lub niezgodnie z przepisami nie mogą być podstawą do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.
(?) Pracownik naszego zakładu dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 5 dni. Zaświadczenie to zostało wystawione przez lekarza dentystę. Czy na podstawie tego zwolnienia możemy wypłacić zasiłek chorobowy?
Jeżeli lekarz dentysta ma upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich, może wypisywać takie zaświadczenia. Również problemy stomatologiczne mogą powodować, że pracownik jest niezdolny do pracy. Dlatego jeśli zwolnienie jest wypisane prawidłowo, to pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy.
Zwolnienia lekarskie mogą wystawiać upoważnieni lekarze, felczerzy lub starsi felczerzy.
(?) Część pracowników w przedkładanych zwolnieniach lekarskich ma wpisane kody literowe, natomiast niektórzy lekarze nie wpisują kodów. Czy na druku ZUS ZLA musi być podany kod choroby? Czy jest to warunek konieczny do wypłacenia świadczeń?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty