JAK ZATRUDNIAĆ I ZWALNIAĆ NAUCZYCIELI
Po zmianie przepisów Karty Nauczyciela, która wejdzie w życie 1 września 2007 r., nauczyciel będzie nawiązywał stosunek pracy ze szkołą, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - z zespołem szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Pracodawca nauczyciela będzie od 1 września br. szkoła lub zespół szkół. Przed zmianą przepisów istniała wątpliwość, czy zespół szkół jest pracodawcą dla nauczycieli wykonujących pracę w szkołach tworzących zespół. Nowelizacja Karty Nauczyciela jednoznacznie rozstrzyga tę kwestię.
Podstawą zatrudnienia każdego nauczyciela w szkole lub w zespole szkół jest umowa o pracę lub mianowanie. Nauczycieli mianuje lub zawiera z nimi umowę o pracę dyrektor szkoły (zespołu szkół). Akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określać: stanowisko i miejsce pracy, termin rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.
Od 1 września br. w przypadku zatrudnienia w zespole szkół akt mianowania i umowa o pracę powinny określać także typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel. Przepis ten może mieć zastosowanie jedynie do aktów mianowania i umów o pracę sporządzonych po jego wejściu w życie.
Ostatnia zmiana Karty Nauczyciela nie nakłada obowiązku dostosowania do nowych przepisów dotychczasowych aktów i umów.
1. Nauczyciel stażysta
Każda osoba posiadająca wymagane kwalifikacje, rozpoczynająca pracę w szkole i nieposiadająca żadnego stopnia awansu zawodowego, uzyskuje automatycznie z dniem zatrudnienia stopień nauczyciela stażysty. Z taką osobą dyrektor szkoły zawiera umowę o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty