07.11.2006 Kadry i płace

Jakie są zasady i skutki rozwiązywania umów za porozumieniem stron

Porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązywania umów o pracę. Polega na jednoczesnym wyrażeniu zgody przez pracodawcę i pracownika na rozwiązanie z dowolnym dniem umowy o pracę. Brak zgody którejś ze stron stosunku pracy na taki sposób rozwiązania umowy o pracę powoduje, że porozumienie nie dochodzi do skutku.

Porozumienie stron jest wygodnym sposobem rozwiązywania umów o pracę. Dotyczy ono każdej z umów o pracę przewidzianych w Kodeksie pracy. Stosowanie porozumienia stron nie jest ograniczone przez przepisy ochronne dotyczące niektórych grup pracowników (kobiet w ciąży, działaczy związkowych, pracowników w wieku przedemerytalnym itp.), które podlegają ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy.
Pracownik złożył propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wskazany przez niego termin zakończenia pracy nie odpowiada mi. Czy mogę go zmienić?
Nie może Pan jednostronnie zmienić tego terminu, lecz jedynie zaproponować inny. Pracownik wskazał datę rozwiązania umowy o pracę i wszelkie zmiany w tym zakresie wymagają porozumienia z nim, tj. negocjacji w zakresie terminu rozwiązania umowy (gdyż, jak można zrozumieć, na samo rozwiązanie umowy wyraża Pan zgodę).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty