13.10.2005

Jak zmienić regulamin wynagradzania?

Jednym z wewnątrzzakładowych aktów prawnych, których wprowadzenie jest obowiązkowe w zakładach pracy zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jest regulamin wynagradzania. U mniejszych pracodawców nie ma takiego obowiązku, ale regulamin także może zostać wprowadzony.

W regulaminie wynagradzania ustala się wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku oraz wszystkich innych składników wynagrodzenia (np. dodatki funkcyjne, nagrody, premie).
W moim zakładzie pracy zatrudnienie od 1 listopada br. będzie wynosiło poniżej 20 pracowników. Czy w takiej sytuacji nadal obowiązuje regulamin wynagradzania?
Zmniejszenie zatrudnienia nie pozbawia automatycznie ważności obowiązującego do tej pory regulaminu wynagradzania.
W celu rezygnacji z regulaminu (jeżeli chciałby Pan z niego zrezygnować - nie jest to jednak konieczne) powinien Pan wykonać działania analogiczne do tych, które obowiązują przy jego ustalaniu. Wyjątkiem jest tu jednak brak obowiązku konsultacji z działającą w zakładzie pracy organizacją związkową, jeżeli taka istnieje. Współdziałanie ze związkiem zawodowym jest bowiem konieczne jedynie przy ustalaniu treści regulaminu wynagradzania.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne