Jak rozliczać podróże służbowe zleceniobiorców?

W podróż związaną z załatwianiem spraw służbowych może zostać oddelegowany nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca. Podstawą wypłaty należności z tytułu podróży oraz diet jest umowa zlecenia zawarta ze świadczeniobiorcą.

Zleceniodawca może wypłacić diety oraz dokonać zwrotu poniesionych wydatków w wysokości i na zasadach wynikających z rozporządzenia o podróżach służbowych pracowników sfery budżetowej, jeśli nie uregulował tych kwestii w swoich wewnętrznych przepisach.
Przepisy, które zawierają katalog przychodów wolnych częściowo lub całkowicie z oskładkowania, wyłączają co prawda z podstawy wymiaru składek diety oraz inne należności z tytułu podróży służbowej, jednak nie można stosować ich do zleceniobiorców, dotyczą bowiem tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Od diet oraz pozostałych należności należy zatem potrącić składki: emerytalną, rentowe, chorobową, jeśli zleceniobiorca podlega temu ubezpieczeniu (dla zleceniobiorców jest to ubezpieczenie dobrowolne), wypadkową, jeśli osoba wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę, oraz składkę zdrowotną. Świadczenia te są bowiem dla zleceniobiorcy przychodem, który wchodzi do podstawy wymiaru składek i nie ma tu żadnych ulg.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne