Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.384.2026.2.MC
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 maja 2026 r. wpłynął Pana wniosek z 21 maja 2026 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki o nr 1.
Uzupełnił go Pan pismem z 15 lipca 2026 r. (wpływ 21 lipca 2026 r.) w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
W 2021 r. Wnioskodawca nabył ze środków prywatnych udział w nieruchomości gruntowej. Następnie nieruchomość została sprzedana, a za uzyskane środki Wnioskodawca wspólnie z innymi osobami nabył nieruchomość gruntową położoną w miejscowości (…), gmina (…).
W 2022 r. nieruchomość została podzielona geodezyjnie na kilka działek.
Wnioskodawca sprzedał udział w jednej z wydzielonych działek, natomiast obecnie pozostaje właścicielem niezabudowanej działki gruntu nr 1.
Wnioskodawca rozważa sprzedaż działki nr 1 w ramach współpracy z podmiotem zainteresowanym realizacją inwestycji polegającej na budowie domu modułowego.
W związku z planowaną transakcją możliwe jest podjęcie działań przygotowawczych dotyczących działki, w tym uzbrojenie terenu, doprowadzenie mediów, wykonanie zjazdu lub innych prac zwiększających atrakcyjność nieruchomości.
Działania marketingowe związane z inwestycją mają być prowadzone przez podmiot współpracujący.
Wynagrodzenie Wnioskodawcy miałoby obejmować kwotę za sprzedaż działki oraz dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od realizacji inwestycji.
Nieruchomość została nabyta ze środków prywatnych i stanowi majątek prywatny Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
