Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.980.2025.1.MN
Umorzone kwoty wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, które spełniają kryteria określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 marca 2022 r., korzystają z zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, co wyłącza obowiązek jego zapłaty przez kredytobiorcę.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jako konsument jest stroną zawartej z Bankiem (…) umowy kredytu budowlano-hipotecznego nr (…) z 16 grudnia 2005 r.
Wnioskodawca jest jedynym kredytobiorcą.
Kredyt został zaciągnięty jako kredyt denominowany we franku szwajcarskim, tj. zgodnie z umową kwota kredytu była wyrażona we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu nastąpiła w złotych polskich, spłaty dokonywane były w złotym polskim i przeliczane przez Bank na franki szwajcarskie i zaliczane na kwotę zadłużenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
