Obowiązek opodatkowania bieżącego zysku wypłacanego po przekształceniu spółki jawnej w z o.o. - Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.223.2025.2.KKA
Wypłata bieżących zysków przez spółkę z o.o., wypracowanych przed przekształceniem ze spółki jawnej, podlega opodatkowaniu jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, jeżeli uchwała o podziale zysków nie została podjęta przed przekształceniem.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym rozstrzyganym w przedmiotowej interpretacji jest kwestia zasad opodatkowania zysków wypracowanych przez spółkę jawną, a następnie wypłaconych wspólnikom po przekształceniu tejże spółki w spółkę z o.o. W szczególności chodzi o ustalenie, czy wypłata bieżących zysków po przekształceniu podlega ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy spółka z o.o. jako płatnik musi pobrać taki podatek.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy zanegował stanowisko wnioskodawcy twierdzącego, że wypłata bieżących zysków wypracowanych przed przekształceniem, a opodatkowanych już podatkiem dochodowym od osób fizycznych, nie podlega ponownemu opodatkowaniu. W opinii organu, ponieważ wspólnik nie podjął uchwały o podziale zysków przed przekształceniem, wypłata zysków przez spółkę z o.o. będzie przychodem z kapitałów pieniężnych wspólników, podlegającym opodatkowaniu jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym, spółka z o.o. jako płatnik zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wypłaty tych zysków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysków wypracowanych w ramach spółki jawnej, dokonywanych po przekształceniu tej spółki w spółkę z o.o. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 kwietnia 2025 r. (data wpływu 5 maja 2025 r.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
