Zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach. Co się zmieniło od 1 czerwca 2025 r.?
Często zmieniające się przepisy i ich rozproszenie w kilku aktach oraz przewlekłość postępowań w urzędach są największym wyzwaniem dla pracodawców w procesie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców – wynika z badania zrealizowanego przez ASM Research Solutions Strategy na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Aż co czwarta firma skarży się na brak przejrzystości i spójności regulacji. 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy tzw. pakietu migracyjnego, które mają uprościć procedury, ale też nakładają na pracodawców nowe obowiązki.
Na przewlekłość postępowań w urzędach konsularnych i wojewódzkich skarży się 27,3% przedsiębiorców, na często zmieniające się przepisy i ich rozproszenie w różnych źródłach narzeka 25,7% firm. Brak przejrzystych i aktualnych instrukcji dotyczących procesu uzyskania odpowiednich dokumentów to problem dla 25,3% pracodawców.
Najczęstszą formą zatrudnienia cudzoziemców jest umowa o pracę (32% firm deklarowało taki rodzaj umowy). Dość rzadko stosowano umowy cywilnoprawne (7,3%). Ich wybór był podyktowany przede wszystkim charakterem współpracy (59,1%) oraz rodzajem pracy (22,7%).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
