Odliczanie VAT przez gminę przy zastosowaniu prewspółczynnika na przykładzie inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych - Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.441.2025.1.PRP
Gmina jest uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków inwestycyjnych, przy zastosowaniu prewspółczynnika odzwierciedlającego rzeczywiste dane, co gwarantuje proporcjonalne przypisanie kosztów do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 kwietnia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 kwietnia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania podatku VAT naliczonego od wydatków - poniesionych w trakcie realizacji Inwestycji - na Infrastrukturę wodociągową, kanalizacyjną i wodociągowo – kanalizacyjną (która będzie wykorzystywana zarówno do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, jak i w pewnym - niewielkim - zakresie do czynności niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem) przy zastosowaniu prewspółczynnika VAT skalkulowanego w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące zużycia wody i ilości odprowadzanych ścieków przez poszczególne kategorie odbiorców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
