Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.74.2025.2.RG
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący:
- uznania, czy składniki majątkowe, przekazane Panu przez spółkę będą stanowić przedsiębiorstwo, a tym samym przeniesienie tego majątku na fundację rodzinną nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, w związku z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy VAT,
- braku obowiązku dokonania korekty kwoty podatku odliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 1-8 ustawy VAT, w związku z otrzymaniem przez Pana od spółki składników majątkowych, które następnie będą darowane fundacji rodzinnej.
Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie 27 marca 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania w Polsce i tym samym podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów - niezależnie od miejsca ich osiągania, tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r., poz. 211, ze zm.), która jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: Przedsiębiorstwo).
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej („Spółka”). Wnioskodawca i Spółką są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”), posiada siedzibę w Polsce. Rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne (dalej łącznie: Wspólnicy, oddzielnie: Wspólnik). Wnioskodawca jest Wspólnikiem większościowym (dalej: Wspólnik większościowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
