Interpretacja indywidualna z dnia 30 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.111.2025.2.PS
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 16 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 27 marca 2025 r. (wpływ 3 kwietnia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą dwie małoletnie córki. Obie pochodzą z małżeństwa, zawartego (…) kwietnia 2006 r. Małżeństwo zostało zakończone przez rozwód wyrokiem Sądu (…) z dnia (…) października 2014 r., zmienionym wyrokiem Sądu (…) z dnia (…) września 2015 r. ((…)) z wyłącznej winy męża Wnioskodawczyni. Obowiązek alimentacyjny określony w wyroku rozwodowym na kwotę (…) został na wniosek ojca dzieci obniżony do kwoty (…) ze względu na obniżone koszty utrzymania dzieci w okresie pandemii COVID-19.
Zgodnie z wyrokiem w sprawie o rozwód, miejsce zamieszkania małoletnich jest przy Wnioskodawczyni, tj. przy matce, władza rodzicielska została powierzona Wnioskodawczyni, czyli matce dzieci, ograniczając ojcu wykonywanie władzy rodzicielskiej do współdecydowania w istotnych sprawach dzieci, tj. w sprawach leczenia, edukacji, w szczególności w sprawie wyboru placówek szkolnych, zajęć dodatkowych, w sprawach związanych z nauczaniem religii i jej praktykowania, wyrobienia paszportów i dowodów osobistych.
W co najmniej 4 latach poprzedzających złożenie wniosku ojciec dzieci nie korzysta ze swoich praw wynikających z władzy rodzicielskiej i nie wywiązuje się w pełni z obowiązków z niej wynikających. Cały trud wychowania, dbałości o rozwój fizyczny, duchowy i emocjonalny córek spoczywa na Wnioskodawczyni. Ojciec nie sprawuje opieki nad dziećmi, gdy są chore (okazjonalnie, poza dniami, gdy realizuje kontakty wynikające z wyroku rozwodowego, a dzieci w tym czasie ulegają wypadkowi lub przechodzą infekcję w czasie pobytu w jego domu). Dzieci w czasie choroby pozostają pod opieką Wnioskodawczyni, korzysta wówczas z opieki nad dziećmi lub realizuje pracę w trybie zdalnym. Wnioskodawczyni jest rodzicem, który zapewnia dzieciom opiekę medyczną w zakresie podstawowej opieki medycznej, a także koniecznej opieki lekarzy specjalistów (poprzez zapewnienie nie tylko pokrycia kosztów ww. wizyt, ale także realizując wszystkie te wizyty). Dzieci pozostają w niezbędnym zakresie pod stałą opieką: (...). W roku szkolnym 2023/2024 młodsza córka Wnioskodawczyni (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
