Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.69.2025.3.BR
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 stycznia 2025r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży działek nr 1/10, 1/11, 1/12, 1/13, 1/14 powstałych w wyniku podziału działki nr 1/9. Uzupełnili go Państwo pismem z 17 lutego 2025 r. (wpływ 25 lutego 2025 r.) oraz pismami z 17 marca 2025 r. (wpływ 17 marca 2025 r.) oraz z 20 marca 2025 r. (24 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…)
2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
(…)
Opis zdarzenia przyszłego
(…) (zwany dalej: „Wnioskodawcą”) oraz (…) (zwani dalej łącznie „Wnioskodawcami”) są współwłaścicielami nieruchomości (współwłasność łączna wynikająca z ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej), których część planują sprzedać.
Przedmiotowe nieruchomości pierwotnie zostały nabyte przez rodziców Wnioskodawcy. Stanowiły one grunty orne, na których rodzice Wnioskodawcy prowadzili działalność rolniczą. W 1991 r. Wnioskodawcy poprzez notarialną umowę darowizny otrzymali od rodziców Wnioskodawcy dwie nieruchomości gruntowe do majątku objętego ustawową wspólnością małżeńską, stając się tym samym jedynymi jej właścicielami.
W chwili obecnej Wnioskodawcy nie są już małżeństwem. Są już po rozwodzie, lecz nie dokonano jeszcze podziału majątku. Wnioskodawca nie posiada żadnych innych nieruchomości oprócz wskazanych we wniosku. Była żona Wnioskodawcy po rozwodzie nabyła część nieruchomości mieszkalnej. Wnioskodawcy z tytułu prowadzonej działalności rolniczej podlegali opodatkowaniu podatkiem rolnym w czasie gdy ich nieruchomości stanowiły grunty rolne. Nie prowadzili i nie prowadzą działów specjalnych produkcji rolnej, ani żadnej innej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
