03.04.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.27.2025.1.AM

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku akcyzowym jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek z 7 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej wpłynął 7 lutego 2025 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest producentem paliw silnikowych, w tym paliw lotniczych (…) o kodach CN 2710 12 31, 2710 12 41, 2710 12 45, 2710 12 49, 2710 12 90, 3824 99 92. Spółka posiada nr akcyzowy prowadzącego skład podatkowy (…), prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem instytucji składu podatkowego (…), zarejestrowanego wysyłającego (…) i podmiotu pośredniczącego (…) oraz uprawnionego odbiorcy (…), uprawnionego wysyłającego (…). Spółka posiada również koncesję na wytwarzanie, obrót i magazynowanie paliw ciekłych, (…).

W ramach prowadzonej działalności w warunkach składu podatkowego nabywa w procedurze zawieszenia poboru podatku akcyzowego komponenty (z załącznika nr 2 ustawy o podatku akcyzowym) do produkcji paliw, zarówno z terenu kraju jak również w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych i importu.

Komponenty nabywane przez Spółkę do produkcji paliw lotniczych to (…).

Na bazie powyższych komponentów Spółka produkuje też paliwa (…) uzupełniane o dodatkowe komponenty takie jak m.in. (…).

Jednym z procesów produkcji paliw lotniczych jest destylacja atmosferyczna alkilatu, która ma na celu wyodrębnienie półproduktu do produkcji benzyn lotniczych. Proces ten polega na termicznym rozdziale powyższej frakcji na dwa półprodukty tj. alkilat destylowany o kodzie CN 2710 12 25 i pozostałości destylacyjnej alkilatu o kodzie CN 2710 19 29 (tzw. olej średni). Aby doszło do rozdziału alkilatu na powyższe frakcje, koniecznym jest przeprowadzenie tego procesu na kolumnie destylacyjnej, która wykorzystuje parę wodną o temperaturze roboczej do 200 st. C i ciśnieniu maksymalnie 17 atm. Alkilat destylowany znajduje swoje wykorzystanie do produkcji paliw lotniczych, zaś frakcja w postaci pozostałości destylacyjnej alkilatu wykorzystywana jest na trzy sposoby:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne