Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.242.2024.2.MAZ
Opodatkowaniu akcyzą będzie podlegało nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, a Spółka będzie z tego tytułu podatnikiem; określenie podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie podatku akcyzowego, jest:
-prawidłowe w zakresie uznania, że opodatkowaniu akcyzą będzie podlegało nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, a Spółka będzie z tego tytułu podatnikiem (we wniosku pytanie nr 2);
-nieprawidłowe w zakresie przyjęcia, że podstawą opodatkowania samochodu osobowego podatkiem akcyzowym będzie wartość nominalna udziałów wydanych wspólnikowi w związku z otrzymaniem aportu w postaci samochodu (we wniosku pytanie nr 3).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął 13 grudnia 2024 r., dotyczy: uznania, że opodatkowaniu akcyzą będzie podlegało nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, a Spółka będzie z tego tytułu podatnikiem; określenia podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego. Uzupełnili go Państwo pismem z 20 stycznia 2025 r. (wpływ 24 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opiszdarzeniaprzyszłego
XXXX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka nie jest zarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych jako podatnik podatku akcyzowego, jak również w ramach innego statusu. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest serwis maszyn … .
Większościowym wspólnikiem Spółki jest Pan … będący niemieckim rezydentem podatkowym (dalej jako: „Wspólnik”), będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, jak również nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce ani podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
