Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.47.2025.2.BD
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 lutego 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego na (…) o mocy (…) MW.
Opisów amortyzacyjnych dokonuje Leasingodawca. Zgodnie z ustalonymi warunkami Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty opłaty wstępnej oraz miesięcznych opłat leasingowych. Wnioskodawca otrzymał FV za opłatę wstępną (FV z dnia (…) 2024 r. z terminem płatności do (…) 2024 r. - została opłacona oraz FV z dnia (…) 2024 r. z terminem płatności do (…) 2024 r. - nie została opłacona - zostało zawarte porozumienie o przedłużeniu terminu płatności). Co bardzo istotne w przedmiotowej sprawie (…) nie została jeszcze zamontowana.
W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości co do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:
a) zawarta umowa leasingu spełnia warunki uznania jej za leasing operacyjny zgodnie z art. 17b ustawy CIT;
b) opłata wstępna w omawianym przypadku posiada charakter samoistny, co oznacza, że nie jest rozłożona ani bezpośrednio przypisana do poszczególnych rat leasingowych;
c) opłata wstępna stanowi warunek konieczny do zawarcia i realizacji umowy leasingu.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy Wnioskodawca może zaliczyć opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z przepisem art. 17a pkt 1 ww. ustawy o CIT, ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej: „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej: „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
