Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.116.2025.1.MK
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam,żePaństwastanowiskowsprawieocenyskutkówpodatkowychopisanegozdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) sp. z o.o. [„Wnioskodawca”, „Spółka”] jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. (…).
Wspólnikiem Wnioskodawcy posiadającym 100% udziałów jest spółka kapitałowa (odpowiednik polskiej spółki akcyjnej) (…) (dalej: Wspólnik).
Wspólnik nie posiada na terytorium Polski stałego zakładu, ani nie prowadzi działalności gospodarczej na terytorium RP.
Spółka oprócz kapitału zakładowego posiada także zatrzymane zyski z lat ubiegłych.
Obecnie rozważane jest dobrowolne umorzenie części udziałów posiadanych przez Wspólnika za wynagrodzeniem pieniężnym wraz z obniżeniem kapitału zakładowego i jednocześnie kapitałów zapasowych/rezerwowych.
Kwota wynagrodzenia za umorzone udziały zostanie wypracowana w wyniku porozumienia pomiędzy Wspólnikiem a Spółką. Wypłacone wynagrodzenie będzie przekraczało kwotę (…) zł w jednym roku podatkowym Spółki.
Umowa Spółki przewiduje dobrowolne umorzenie udziałów.
Pytanie
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym Spółka, jako podmiot wypłacający Wspólnikowi wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w Spółce, nie będzie zobowiązana, jako płatnik podatku, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Spółki, Spółka wypłacając Wspólnikowi wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów, nie będzie zobowiązana jako płatnik podatku, do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Umorzenie udziałów zostało uregulowane w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „k.s.h.”), zgodnie z którym przewidziano trzy metody umorzenia udziałów:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
