Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.74.2025.2.SH
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie połączenia odwrotnego spółek. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
a)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: „Strona”, „A.” lub „Spółka Przejmująca”)
b)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
B. (dalej: „ B.”, „Udziałowiec”)
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z. o.o. (dalej: „Strona”, „A.” lub „Spółka Przejmująca”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, A. zajmuje się produkcją (…).
C. sp. z o.o. (dalej: „C” lub „Spółka Przejmowana”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Polski, bez względu na miejsce ich osiągania (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, C. jest wiodącym producentem (…).
B. (dalej: „ B.”, „Udziałowiec”) jest holenderską spółką kapitałową, utworzoną oraz działającą zgodnie z prawem holenderskim, podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Holandii, bez względu na miejsce ich osiągania (podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Holandii).
Spółki A. i B. zwane dalej również łącznie „Zainteresowanymi”.
Na dzień składania niniejszego wniosku B. posiada 100% udziałów zarówno w A. jak i w C., co oznacza, że Spółka Przejmująca oraz Spółka Przejmowana są spółkami-siostrami. Spółka Przejmowana została założona w 2000 r. W trakcie istnienia Spółki Przejmowanej, była ona dwukrotnie dokapitalizowana poprzez podwyższanie jej kapitału zakładowego na podstawie właściwych przepisów Kodeksu spółek handlowych. W 2006 r. doszło do połączenia Spółki Przejmowanej oraz spółki D. sp. z o.o. poprzez przejęcie D. sp. z o.o. przez Spółkę Przejmowaną. Połączenie to zostało jednak przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego, tj. w wyniku połączenia nie zostały wyemitowane oraz wydane żadne nowe udziały C. do Udziałowca (a tym samym liczba udziałów posiadanych przez B. w C. przed i po przedmiotowym połączeniu pozostała taka sama). W 2007 r. jeden udział w C. jaki posiadał E. został nabyty przez B. A zatem, żaden z 100% udziałów w Spółce Przejmowanej posiadanych obecnie przez Udziałowca nie został nabyty lub objęty w wyniku wymiany udziałów albo przydzielonych mu w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
