Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.86.2025.1.SH
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
a)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
b) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „A.”) jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Wspólnikami A. są:
- B. Sp. z o.o. z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: „B.”), posiadająca 50% udziałów w Spółce oraz
- C. Sp. z o.o. z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: „C.”), posiadająca 50% udziałów w Spółce.
W dalszej części niniejszego wniosku wskazane podmioty są nazwane łącznie Wspólnikami, a każdy z nich osobno Wspólnikiem.
B. i C. pozostają aktualnie wspólnikami także innych spółek, w których również posiadają po połowie udziałów. Te spółki i A. będą nazywane dalej łącznie Grupa Spółek. Z kolei udziałowcami B. i C. są dwie osoby fizyczne (dalej: „Właściciele”), które łączą więzy rodzinne i które chcą dokonać równego podziału majątku wykorzystywanego obecnie do wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej i osobne/indywidualne kontynuowanie działań biznesowych. W związku z tym, celem uregulowania kwestii własnościowych i zarządczych w Grupie Spółek pomiędzy Właścicielami, planowane są działania reorganizacyjne, mające na celu równe podzielenie i rozdzielenie majątku całej Grupy Spółek pomiędzy Wspólników. W przypadku Spółki, podział majątku pomiędzy Wspólników ma być dokonany w ten sposób, że B. zbędzie należące do niej udziały Spółki na rzecz tej Spółki celem ich umorzenia, w ramach tzw. dobrowolnego umorzenia udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
