Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.26.2025.2.JS
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 23 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa własności niezabudowanej działki nr ..., będącej we współwłasności małżeńskiej, bez uwzględnienia zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 21 lutego 2025 r. (według daty wpływu) oraz 20 lutego 2025 r. (według daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku z 20 lutego 2025 r.)
Wnioskodawcy przysługuje prawo własności na prawach ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej niezabudowanej nieruchomości, położonej w województwie ..., powiecie ..., gminie ..., miejscowości ..., działka ewidencyjna numer ... (...) o obszarze 0,3500 ha (trzy tysiące pięćset metrów kwadratowych), dla której Sąd Rejonowy w ... V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer .... Prawo własności nieruchomości składającej się z działki nr ... Wnioskodawca wraz z małżonką nabył na podstawie umowy przeniesienia własności zawartej dnia dwudziestego drugiego stycznia dwa tysiące dwudziestego czwartego roku (22-01-2024 r.) w formie aktu notarialnego. Prawo własności do nieruchomości nie zostało nabyte od Skarbu Państwa ani jednostek samorządu terytorialnego. W dacie nabycia prawa własności do nieruchomości pozostawali w związku małżeńskim, małżonków z mocy prawa obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa.
Nieruchomość nie była w okresie 5 (pięciu) lat i obecnie nie jest wykorzystywana na cel prowadzonej działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964, Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), jak również nie stanowią jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1) w zw. z art. 2 pkt 27e) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004, Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Nieruchomość nie jest przedmiotem najmu, użyczenia, dzierżawy oraz prawa pierwokupu/odkupu lub prawa dożywocia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
