Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.107.2025.2.MK
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 28 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2025 r. (wpływ 5 marca 2025 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W październiku 2011 r. Wnioskodawca wyjechał do Niemiec i tam podjął pracę na podstawie umowy o pracę. Do wyjazdu zmusiła Go trudna sytuacja materialna Jego rodziny. W Polsce pozostała żona z dwójką nastoletnich dzieci i wysokim kredytem zaciągniętym na zakup domu. W 2012 r. Wnioskodawca zameldowany został pod niemieckim adresem: … . W 2018 r. Wnioskodawca przeprowadził się bliżej miejsca swojego zatrudnienia: …, i tam mieszkał do … grudnia 2024 r. Od 2012 r. do końca 2024 r. Wnioskodawca uzyskiwał dochody tylko i wyłącznie z zatrudnienia w Niemczech. Również rozliczenia podatkowe były składane do niemieckiego urzędu skarbowego …, … . Aby uzyskać zaświadczenie EU/EWR, Urząd Skarbowy w … poinformował Wnioskodawcę o konieczności składania corocznie PIT-36 z zerowym dochodem w Polsce.
Wnioskodawca we wskazanych latach uzyskiwał dochody tylko w Niemczech. Posiadał również rachunek bankowy w niemieckim banku, na który wpływało Jego wynagrodzenie, i z tego rachunku miał możliwość przekazywania części swojego wynagrodzenia na potrzeby utrzymania dzieci w Polsce. Żona Wnioskodawcy pracowała i nadal pracuje w Polsce. W Niemczech Wnioskodawca był ubezpieczony, opłacał podatki, także kościelny, uczestniczył w życiu społeczności lokalnej. Mieszkając tak długi czas zawarł dobre relacje koleżeńskie i sąsiedzkie z mieszkającymi tam Niemcami. W Polsce przebywał w czasie urlopu, było to około 30 dni w roku. Przed wyjazdem do Niemiec miejscem zamieszkania Wnioskodawcy od urodzenia była Polska. Niestety nie złożył aktualizacji swoich danych dotyczących miejsca zamieszkania w „rodzimym” urzędzie skarbowym na czas zamieszkiwania w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
