20.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.563.2024.3.AP

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania wydatków na opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w dniu 4 lutego i 7 marca 2025 r. (daty wpływu).

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG pod kodami PKD 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, opodatkowaną podatkiem liniowym 19%.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca rozwija oprogramowanie poprzez tworzenie nowych fragmentów programu w postaci kodu źródłowego, które są następnie włączane do istniejącego oprogramowania. Rozwijane oprogramowanie umożliwia tworzenie, przechowywanie i zarządzanie (...).

Wnioskodawca nie jest właścicielem ani współwłaścicielem oprogramowania komputerowego, które rozwija i udoskonala jak również Wnioskodawca nie jest użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie licencji wyłącznej. Właścicielem oprogramowania rozwijanego lub ulepszonego jest podmiot zlecający Wnioskodawcy w wykonanie usługi, natomiast ten podmiot nie jest właścicielem utworu tworzonego przez Wnioskodawcę w procesie realizacji zlecenia rozwoju/ulepszenia oprogramowania. Prawa autorskie do wspomnianego utworu posiada Wnioskodawca i przenosi je na podmiot zlecający w momencie powstania utworu. Wnioskodawca posiada dwóch kontrahentów, na rzecz których świadczy identyczne usługi tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania. W obu przypadkach proces prac wygląda jednakowo, a Wnioskodawca po stworzeniu utworu przenosi na zleceniodawcę autorskie prawa majątkowe za wynagrodzeniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne