Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1004.2024.4.MS2
Skutki podatkowe sprzedaży działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 lutego 2025 r. (data wpływu 20 lutego 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w A z dnia 26 maja 2009 r. wydanego w sprawie o zniesienie współwłasności, nabył Pan na wyłączną własność prawo użytkowania wieczystego Działki nr 1 o powierzchni 0,0595 ha oraz nr 2 o powierzchni 6,0114 ha. Działki te zostały w 2009 r., w trakcie postępowania w przedmiocie zniesienia współwłasności wydzielone z dwóch większych dziatek, odpowiednio: 3 i 4. Z uwagi na dokonanie przez Sprzedającego całkowitej spłaty należności wobec Skarbu Państwa, wynikającej z decyzji Starosty Powiatu A z dnia 8 sierpnia 2012 r., doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oznaczonej jako Działki nr 1 i nr 2. Obecnie zatem, posiada Pan prawo własności ww. Działek i jest ich jedynym właścicielem.
Obie działki stanowią nieruchomości niezabudowane, nieużytki, położone w B, na obszarze (…). Obie działki nabył Pan jako grunty wyeksploatowane (wyrobiska po wydobywaniu gliny w przeszłości), które wymagały rekultywacji. Dokonał Pan rekultywacji i w dniu 25 stycznia 2016 r. Dyrektor (...) w C zaopiniował pozytywnie zakończenie rekultywacji poeksploatacyjnej ww. gruntów.
Przedmiotowe nieruchomości stanowią Pana majątek osobisty (prywatny). Sprzedający nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej. Sprzedający w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, widnieje jako podmiot ze statusem „zwolniony”. Sprzedający wynajmuje lokal w ramach najmu prywatnego, a ponadto jest wspólnikiem spółki jawnej. Działki nr 1 i nr 2 i ich części nie były jednak nigdy przedmiotem umów najmu i dzierżawy, a Pan nie czerpie z nich żadnego pożytku. Ponadto, przedmiotowe działki nigdy nie były i nie są również obecnie składnikiem majątku spółki jawnej, której jest Pan wspólnikiem, jak również nie były nigdy w żaden sposób wykorzystywane do działalności tej spółki. Od momentu nabycia prawa użytkowania wieczystego Działek nr 1 i nr 2 w 2009 r. (przekształconego następnie w prawo własności), z wyjątkiem przeprowadzenia koniecznej rekultywacji, nie podejmował Pan innych działań, jak również nie wykorzystywał ww. działek w żaden sposób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
