Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.845.2024.2.MST
Skutki podatkowe połączenia spółek i otrzymania udziałów spółki przejmującej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych połączenia spółek i otrzymania udziałów spółki przejmującej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z 7 lutego br. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, w związku z czym podlega na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o PIT nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i prowadzi działalność gospodarczą będąc udziałowcem w X (dalej: „Spółka” lub „Spółka Przejmowana”). Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, w konsekwencji czego podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP, z tym że na podstawie odpowiednich przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych.
X. działa w grupie podmiotów powiązanych (wyłącznie ze względu na powiązania osobowe), do której to grupy należy jeszcze Y. (dalej: „Y” lub „Spółka Przejmująca”) oraz Z.
Od (...) 2023 r. Y korzysta z zasad opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek (dalej: „CIT Estoński”), o których mowa w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.). Na dzień złożenia wniosku zarówno X., jak i Z. rozliczają się na ogólnych zasadach opodatkowania wynikających z ww. ustawy. Jednakże od (...) 2025 r. udziałowcy X. planują wybór dla tej spółki formy opodatkowania, jaką jest CIT Estoński.
Ze względów biznesowych planowane jest przeprowadzenie reorganizacji, w ramach której dojdzie w roku 2025 do połączenia (dalej: „Połączenie”) Spółki Przejmowanej i Spółki Przejmującej w taki sposób, że Y przejmie cały majątek X.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
