Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.616.2024.1.ENB
Skutki podatkowe korzystania przez obecnych i byłych pracowników z lokali mieszkalnych należących do Spółdzielni - świadczenie częściowo odpłatne.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w zakresie zaliczenia świadczenia otrzymanego przez byłych pracowników do przychodów z innych źródeł oraz obowiązku wystawienia informacji PIT-11 i jest nieprawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Są Państwo Spółdzielnią, i co roku wykazują w informacji PIT-11 w wierszu „E.10 Inne źródła” nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez pracowników oraz byłych pracowników z tytułu korzystania z mieszkań będących własnością Spółdzielni. Wskazywane w informacji PIT-11 kwoty stanowią różnicę pomiędzy wnoszonymi przez korzystających opłatami czynszowymi a czynszem odtworzeniowym, stanowiącym 3% wartości odtworzeniowej wyliczonej według wskaźnika ustalonego przez Wojewodę (...) w danym roku. Przy wyliczeniu wartości świadczenia wykazanego w PIT-11, opłaty czynszowe są pomniejszone o zaliczki na media oraz świadczenia publiczno-prawne.
Wskazani podatnicy to pracownicy oraz byli pracownicy Spółdzielni, zatrudnieni na stanowisku gospodarza budynku, którzy po zakończeniu pracy w Spółdzielni nie zdali mieszkań lub w przypadku aktualnych pracowników, zajmują mieszkania, zaś wnoszone przez nich opłaty czynszowe stanowią kwoty poniżej 3% wartości odtworzeniowej. Mieszkania te stanowią majątek Spółdzielni. Są przeznaczone do korzystania na mocy umowy najmu, przy czym najemcy ponoszą z tego tytułu opłaty w wysokości opłat czynszowych, bez komercyjnego kosztu najmu, czyli znacząco niższe od cen rynkowych. Spółdzielnia traktuje to jako indywidualną korzyść dla pracowników oraz byłych pracowników. Różnicę między czynszem odtworzeniowym i czynszem płaconym przez pracowników oraz byłych pracowników Spółdzielnia wykazuje w PIT-11, przy czym od tej kwoty pracownicy oraz byli pracownicy powinni zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
