Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.966.2024.2.KP
Ulga rehabilitacyjna.
Istota problemu
Skarżąca zapytała, czy wydatki na zorganizowane półkolonie oraz wyjazdy typu "biała" i "zielona szkoła" dla jej niepełnosprawnych dzieci można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Zasadniczym problemem było zinterpretowanie, czy te formy wypoczynku kwalifikują się jako wydatki rehabilitacyjne zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Stwierdzono, że półkolonie oraz wyjazdy określane mianem "biała" i "zielona szkoła" mają charakter rehabilitacyjny, podobnie jak kolonie i obozy. W związku z tym, wydatki na te formy wypoczynku mogą być odliczane od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Rozstrzygnięcie to opierało się na szeroko pojętym definiowaniu form wypoczynku oraz przepisach art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie przewidziany jest zamknięty katalog wydatków na cele rehabilitacyjne.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 2 lutego 2025 r. (wpływ 2 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Ma Pani dwóch synów z orzeczeniem o niepełnosprawności. U starszego syna w wieku 11 lat niepełnosprawność, oznaczoną symbolem (...), datuje się od (…) 2020 r. U młodszego syna w wieku 9 lat, niepełnosprawność oznaczoną symbolem (...), datuje się od (…) 2024 r. Poza tym, (…) 2024 r. uzyskała Pani orzeczenie zaliczające Panią do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim. Niepełnosprawność datującą od (…) 2024 r. oznaczono symbolem (...). Wymienione wyżej trzy orzeczenia o niepełnosprawności wydane zostały przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
