Kwalifikacja przychodów z udzielania licencji na prawa autorskie jako przychodów z praw majątkowych - Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. II FSK 222/22
Przychody uzyskiwane przez podatnika z tytułu udzielania licencji na korzystanie z utworów fotograficznych należy kwalifikować jako przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przyporządkować je do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, a nie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), , Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 380/21 w sprawie ze skargi B.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 grudnia 2020 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.715.2020.4.DJD w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 380/21, uchylający interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 grudnia 2020 r. wydaną w sprawie B.K. w przedmiocie podatku dochodowego do osób fizycznych.
Wyrok ten (jak również orzeczenia powołane w dalszej części uzasadnienia) dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie www.orzeczenia.nsa.gov.pl (CBOSA).
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (oraz jego uzupełnieniu) Skarżący wskazał, że jest fotografem, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Dodał, że uzyskuje przychód z tytułu udzielenia licencji wyłącznej na korzystanie z wykonanych przez niego fotografii na zasadzie agencyjnej, podlegającej dalszemu sublicencjonowaniu, na czas nieokreślony. Skarżący udziela agencji fotograficznej licencji na podstawie umowy, która obejmuje prawa do utworów fotograficznych wykonanych dotychczas oraz tych, które mają powstać w przyszłości. Strony umowy nie pozostają w stosunku pracy. Przychód powstaje dopiero w momencie zakupu praw do zdjęcia (sublicencji) przez podmioty korzystające z usług agencji. Skarżący rozlicza przychód z tego tytułu w zeznaniu rocznym w pozycji: prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426, dalej jako: "u.p.d.o.f."), stosując 50% koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)