Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.593.2024.2.ANK
Udzielanie Pożyczek a opodatkowanie Ryczałtem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe a w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanegozdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe a w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczący ustalenia, czy udzielenie Pożyczek będzie podlegało opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych o nieograniczonym obowiązku podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: „Ustawa CIT”).
Spółka planuje rozpoczęcie korzystania z zasad przewidzianych w Rozdziale 6b Ustawy CIT tj. ryczałtu od dochodów spółek (dalej: „Ryczałt”).
Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 Ustawy CIT. W szczególności, 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają wyłącznie osoby fizyczne (dalej: „Wspólnicy”). Jednocześnie, na dzień złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT, Wnioskodawca będzie również spełniał inne warunki wskazane w Ustawie CIT, w szczególności nie będzie podlegał wyłączeniom, o których mowa w art. 28k i 28l Ustawy CIT.
Spółka rozważa zawarcie umowy pożyczki pieniężnej z inną spółką kapitałową (dalej: „Pożyczkobiorca”), w ramach której Wnioskodawca występować będzie w roli pożyczkodawcy. Pożyczkobiorca jest w stosunku do Spółki podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, ze względu na fakt wywierania na Pożyczkobiorcę oraz Spółkę znaczącego wpływu w rozumieniu art. 11a ust. 2 Ustawy CIT przez co najmniej jednego ze Wspólników. Spółka rozważa zawarcie umowy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty