Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.387.2024.2.KSA
Uznanie za podatnika z tytułu wprowadzenia nadwyżki energii oraz brak możliwości zastosowania indywidualnego prewspółczynnika skalkulowanego w oparciu o dane wynikające z przeznaczenia wyprodukowanej energii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie uznania Państwa za podatnika podatku VAT zobowiązanego do wystawienia faktury z tytułu wprowadzenia nadwyżki energii elektrycznej, która stanowić będzie odpłatną dostawę towarów,
- nieprawidłowe w zakresie możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków na Instalacje PV, stosując opisaną we wniosku metodę liczenia proporcji skalkulowaną w oparciu o dane wynikające z przeznaczenia wyprodukowanej energii.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- uznania Państwa za podatnika podatku VAT zobowiązanego do wystawienia faktury z tytułu wprowadzenia nadwyżki energii elektrycznej, która stanowić będzie odpłatną dostawę towarów,
- braku możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu wydatków na Instalacje PV, stosując opisaną we wniosku metodę liczenia proporcji skalkulowaną w oparciu o dane wynikające z przeznaczenia wyprodukowanej energii.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z dnia 4 października 2024 r. (wpływ 8 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Gmina”) jest jednostką samorządu terytorialnego, utworzoną na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. 2023 poz. 40 z późn. zm.; „ustawa o samorządzie”), zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Poszczególne zadania własne Gminy przewidziane w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie, jak i zadania zlecone przez jednostki samorządu terytorialnego, są w ramach Gminy wykonywane przez jej samorządowe jednostki budżetowe oraz urząd obsługujący Gminę („Urząd Gminy”). Urząd Gminy wraz z jej samorządowymi jednostkami budżetowymi traktowane są jako jeden podatnik VAT, którym jest Gmina.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty