Adresat nakazu wstrzymania budowy w przypadku samowoli budowlanej - Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2024 r., sygn. II OSK 1328/23
Nakaz wstrzymania robót budowlanych w przypadku samowoli budowlanej powinien być skierowany w pierwszej kolejności na inwestora, a nie na właściciela gruntu, nawet jeśli inwestor nie posiada prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Magdalena Dobek - Rak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. akt II SA/Kr 1514/22 w sprawie ze skargi Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Dróg Miasta Krakowa na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 października 2022 r., nr 855/2022 w przedmiocie nakazu wstrzymania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 15 lutego 2023 r., w sprawie o sygn. akt II SA/Kr 1514/22, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym skargi Gminy Miejskiej Kraków – Zarządu Dróg Miasta Krakowa, uchylił postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 28 października 2022 r., nr WOB.7722.362.2021.KJAS, oraz poprzedzające je postanowienie nr 1688/2021 Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki z 9 listopada 2021 r., znak ROIK II.5160.157.2021.MSZ, o wstrzymaniu Gminie Kraków, działającej przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, właścicielce działki nr [...], obręb [...] jednostki ewidencyjnej [...], budowy wolnostojącej tablicy reklamowej o nr [...] zlokalizowanej na ww. działce przy al. [...], wybudowanej bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Sąd pierwszej instancji uwzględniając skargę Gminy Miejskiej Kraków w pierwszej kolejności wskazał, że organy nadzoru budowlanego prawidłowo zakwalifikowały roboty budowlane polegające na budowie tablicy reklamowej jako budowlę wymagającą pozwolenia na budowę. Sąd Wojewódzki stwierdził jednak, że postanowienie zostało wydane z uchybieniem art. 52 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.), zwanej dalej Prawem budowlanym, albowiem zostało skierowane do właściciela terenu, i to bez wezwania do udziału w sprawie inwestora i jednocześnie zarządcy obiektu (R. B.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty