06.02.2024

Umorzenie postępowania administracyjnego z powodu braku przesłanek prawnych - Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. I OSK 1908/20

Dla zastosowania ustawy z 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa niezbędne jest, by nieruchomość była objęta międzynarodowym układem indemnizacyjnym, co wymaga posiadania obywatelstwa odpowiedniego państwa w kluczowych dla roszczeń datach, inaczej postępowanie nie posiada przedmiotu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędzia del. WSA Jakub Zieliński Protokolant starszy asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Prokuratura Regionalnego w Warszawie oraz Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 2760/19 w sprawie ze skargi Prokuratura Regionalnego w Warszawie na decyzję Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 7 października 2019 r. nr PR4.6400.123.2018.GNEY w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego I. oddala skargi kasacyjne, II. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego od Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy na rzecz Ministra Finansów w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 marca 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 2760/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratora Regionalnego w Warszawie na decyzję Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 7 października 2019 r. nr PR4.6400.123.2018.GNEY w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną do Sądu decyzją Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, po rozpatrzeniu wniosków Prezydenta m.st. Warszawy jako reprezentanta Skarbu Państwa oraz Prokuratora del. do Prokuratury Regionalnej w Warszawie o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2018 r., umarzającą jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne, wszczęte na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy, w sprawie zastosowania ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. Nr 12, poz. 65, dalej: "ustawa z 1968 r.") w stosunku do nieruchomości w Warszawie, ul. [...], daw. hip. [...], obecnie KW [...]. Organ wyjaśnił, że nieruchomość leży na terenie objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279, dalej: "dekret warszawski"), a jej właścicielkami były [...] w udziale 13/16 części oraz [...] z domu [...] (posługująca się później także nazwiskiem [...]) w udziale 3/16 części. [...] zmarła w dniu 5 maja 1946 r., a spadek po niej nabyła [...] (primo voto [...]) oraz [...]. [...] zmarła 29 sierpnia 1984 r. w Rotterdamie (Holandia), a obywatelstwo holenderskie uzyskała w dniu 1 kwietnia 1981 r. Przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie ustawy z 1968 r. jest ustalenie wystąpienia takiego stanu prawnego, w którym określone prawa przeszły na Skarb Państwa, a roszczenia wynikające z tego przejścia, przysługujące uprzednim właścicielom wygasły wskutek zawarcia układów indemnizacyjnych. Minister wskazał też, że przedmiotem postępowań prowadzonych na podstawie ustawy z 1968 r. jest nieruchomość objęta międzynarodową umową o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych. Skoro przedmiotowa nieruchomość położona w Warszawie przy ul. [...], zgodnie z poczynionymi w toku postępowania ustaleniami, nie była objęta skutkami układu indemnizacyjnego, tym samym brak jest przedmiotu postępowania. Brak jest zatem podstaw faktycznych i prawnych do prowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia przejścia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na podstawie art. 2 ustawy z 1968 r. W tej sytuacji postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji deklaratoryjnej w oparciu o przepisy ustawy z 1968 r. stało się bezprzedmiotowe, gdyż organ nie miał żadnych podstaw do wydania takowego rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne