04.07.2024

Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. III OSK 2571/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej F. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 4005/21 w sprawie ze skargi F. D. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] sierpnia 2021 r., nr [...] w przedmiocie zdolności do służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 27 lipca 2022 r., II SA/Wa 4005/21, po rozpoznaniu skargi F. D. (dalej: "skarżący) na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z [...] sierpnia 2021 r., nr [...], w przedmiocie zdolności do służby, uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 19 kwietnia 2022 r. II SA/Wa 4005/21 (pkt 1), oddalił skargę (pkt 2) oraz zasądził od Centralnej Komisji Lekarskiej na rzecz F. D. zwrot kosztów zastępstwa procesowego (pkt 2).

Powyższe orzeczenie zostało wydane w następującym stanie faktycznym sprawy.

Centralna Komisja Lekarska (dalej: "organ odwoławczy") zaskarżonym aktem utrzymała w mocy - na zasadzie art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 398 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o komisjach lekarskich" - orzeczenie Wielkopolskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej (dalej: "organ pierwszej instancji" lub "Komisja Rejonowa") z [...] lipca 2021 r., nr [...], w przedmiocie zdolności skarżącego do służby w Państwowej Straży Pożarnej oraz związku stwierdzonych schorzeń ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że analiza zgromadzonej w sprawie dokumentacji orzeczniczej wskazuje jednoznacznie, że skarżący jest uzależniony od alkoholu i kokainy (uzależnienie mieszane). Potwierdza to m. in. karta informacyjna leczenia szpitalnego (nr ks. głównej [...]). Z danych o przebiegu choroby wynika, że hospitalizację spowodowały zaburzenia psychiczne i zachowawcze w następstwie przyjmowania tych środków. W zaleceniach wskazano na konieczność utrzymania abstynencji oraz dalszego systematycznego leczenia odwykowego w poradni leczenia uzależnień (leczenie podjęto i jest kontynuowane). Konsultujący dla Komisji Rejonowej psychiatra stwierdził w rozpoznaniu końcowym - poza zaburzeniami adaptacyjnymi typu depresyjnego, które nieznacznie upośledzają sprawność ustroju - uzależnienie mieszane (alkohol i kokaina). Podał ponadto, że skarżący wymaga bezwzględnie dalszej terapii odwykowej oraz leczenia w poradni zdrowia psychicznego (skarżący podjął je po wyjściu ze szpitala). Ponadto lekarz wskazał, że istnieją przeciwskazania psychiatryczne do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne