09.10.2019

Wyrok SN z dnia 9 października 2019 r., sygn. III PK 141/18

Sygn. akt III PK 141/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Jolanta Frańczak
‎SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa K.F. i E.K.
‎przeciwko S. Spółce jawnej w W.
‎o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 października 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L.
‎z dnia 30 kwietnia 2018 r., sygn. akt VIII Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w L. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w L. wyrokiem z dnia 11 października 2017 r., po rozpoznaniu sprawy z powództwa K.F. i E.K. przeciwko S. Spółce jawnej w W. o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, w punkcie I zasądził od pozwanej na rzecz powoda 34.515,26 zł. z ustawowymi odsetkami; w punkcie II zasądził od pozwanej na rzecz powódki 14.669,77 zł. z ustawowymi odsetkami; w punkcie III oddalił powództwo w pozostałym zakresie.

W sprawie ustalono, że powoda z pozwaną łączyła umowa o pracę w okresie od dnia 1 marca 2007 r. do dnia 4 października 2013 r. Powierzono mu obowiązki przedstawiciela handlowego, faktycznie świadczył on pracę do dnia 14 kwietnia 2013 r., a następnie był niezdolny do pracy lub korzystał z urlopu wypoczynkowego. W informacji o warunkach zatrudnienia zastrzeżono, że powód będzie wykonywał pracę w podstawowym systemie czasu pracy. Przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w przeciętnie 5 - dniowym tygodniu pracy wynosi 40 godzin w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. Dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin. Praca trwa od poniedziałku do piątku według zadaniowego systemu czasu pracy. W ciągu zatrudnienia powoda informacja ta nie została zmieniona.

Powódkę i pozwaną łączyła umowa o pracę w okresie od dnia 4 września 2006 r. do dnia 23 listopada 2013 r. Wykonywała ona obowiązki przedstawiciela handlowego. Faktyczne świadczenie pracy zakończył się w dniu 4 kwietnia 2013 r., następnie aż do dnia rozwiązania umowy o pracę powódka była niezdolna do pracy z powodu choroby albo korzystała z urlopu wypoczynkowego. W informacji o warunkach zatrudnienia powódce wskazano analogiczne dane jak powodowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp