Obowiązki pracodawców i uprawnienia pracowników w związku z powodzią - wyjaśnienia PIP
W związku z sytuacją powodziową w południowo-zachodniej Polsce pojawia się wiele wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa pracy w tej kryzysowej sytuacji. W sytuacjach nadzwyczajnych pracownik może skorzystać z dni wolnych, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Kiedy i na jakich warunkach? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi? Czy pracodawca może wprowadzić pracę zdalną? - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.
Kodeks Pracy 2024. Praktyczny komentarz z przykładami >>>
Urlop opiekuńczy i zwolnienie z tytułu siły wyższej – zasady udzielania >>>
W związku z powodzią pracodawca proponuje nam pracę zdalną. Czy ma do tego prawo? Czy mogę się na to nie zgodzić?
Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają organizowanie przez pracodawcę (w szczególności pracodawcę, którego zakład pracy doznał skutków powodzi) pracy w formie zdalnej, jeżeli do jej świadczenia istnieją warunki, np. działa Internet, a pracownik ma możliwość oraz warunki lokalowe do wykonywania pracy w takiej formie.
Praca zdalna nie musi być wykonywana w domu pracownika. Najczęściej jest to miejsce zamieszkania pracownika, ale może być też inne, wybrane przez niego miejsce, a nawet kilka różnych miejsc, na które pracodawca każdorazowo wyraża zgodę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty