Urlop opiekuńczy i zwolnienie z tytułu siły wyższej – zasady udzielania
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy mają prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego. Od tego dnia przysługują im również 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej. Poniżej przedstawiamy zasady udzielania przez pracodawcę nowych zwolnień od pracy.
Urlop opiekuńczy – procedura postępowania
Krok 1. Ustal, czy pracownik spełnia warunki do korzystania z urlopu opiekuńczego
Urlop opiekuńczy jest przyznawany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny pracownika (syn, córka, matka, ojciec, małżonek) albo zamieszkującej z nim w tym samym gospodarstwie domowym (np. partner życiowy, z którym pracownik jest w nieformalnym związku, lub dziadkowie). Chodzi w tym przypadku o osoby, które wymagają opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop opiekuńczy nie przysługuje innym osobom niż wskazane powyżej.
Pojęcie „opieka lub wsparcie z poważnych względów medycznych” nie zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy. Należy więc przyjąć, że taki urlop może zostać przyznany np. w celu udzielenia opieki lub wsparcia członkowi rodziny, który jest w zaawansowanym wieku i z tego powodu ma znaczne ograniczenia w samodzielnym funkcjonowaniu, w tym np. problem z samodzielnym przemieszczaniem się.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty