Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.332.2024.1.EW
Prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych świadcząc jednocześnie usługi turystyki opodatkowane na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy, pomimo uchylenia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług gastronomicznych świadcząc jednocześnie usługi turystyki opodatkowane na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy, pomimo uchylenia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest firmą działającą w branży hotelarskiej. Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, jest podmiotem, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje między innymi działalność w zakresie prowadzenia hoteli (PKD 55.10.Z) i wynajmuje na rzecz gości hotelowych apartamenty w ramach świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania. Wnioskodawca nie posiada własnej restauracji. Zamierza jednak sprzedawać klientom pobyty w prowadzonym aparthotelu obejmujące zarówno noclegi, jak i usługi gastronomiczne i usługi SPA. Wnioskodawca nie ma własnej restauracji. W związku z tym zamierza kupować usługi gastronomiczne od obcego podmiotu gospodarczego, który prowadzi restaurację na terenie obiektu hotelowego, w którym Wnioskodawca wynajmuje apartamenty dla gości.
Nabywane w ten sposób u innych podmiotów usługi gastronomiczne, opodatkowane są na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy o VAT. Usługi te dokumentowane będą przez przedsiębiorcę prowadzącego restaurację fakturami VAT, wystawionymi w umówionych okresach rozliczeniowych na Wnioskodawcę jako zamawiającego usługi dla swoich gości, lecz to nie Wnioskodawca będzie ostatecznym konsumentem tych usług, ponieważ usługi te będą refakturowane na rzecz tych gości. Wnioskodawca zatem zamierza kupować usługi gastronomiczne w restauracji w celu ich odsprzedaży dla swoich klientów, tj. gości hotelowych. Wnioskodawca nie będzie miał tu roli konsumenta tych usług gastronomicznych. Świadczone zatem usługi turystyczne dla gości hotelowych przez Wnioskodawcę będą polegały na świadczeniu:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty