25.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.238.2024.2.SP

W odniesieniu do zbytych udziałów Spółki Zależnej należy uznać, że Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki wskazane w art. 24o ustawy o CIT, które uprawniają do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 maja 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie spełnienia warunków do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym zbycia udziałów w Spółce Zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Struktura i forma prawna

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, prowadzącą działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej.

Spółka posiada siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Rzeczpospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy) zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Obecnie akcjonariuszami Spółki są w 9% osoba fizyczna - Pan M.P., będący polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegający opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT oraz w 91% A. sp. z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegająca opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Ponadto, 99% udziałów w kapitale zakładowym A. sp. z o.o. posiada Pan M.P., natomiast pozostały 1% udziałów posiada Pani A.P., będąca polskim rezydentem podatkowym, tj. podlegająca opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z informacjami wynikającymi z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, beneficjentem rzeczywistym Spółki jest Pan M.P. posiadając uprawnienia bezpośrednie jako akcjonariusz Spółki oraz jednocześnie dysponując uprawnieniami pośrednimi, posiadając 99% udziałów w A. sp. z o.o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne