Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.302.2024.1.IN
Możliwość zastosowania przez Spółkę przekształconą 10% stawki ryczałtu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania przez Spółkę przekształconą 10% stawki ryczałtu.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 sierpnia 2024 r. (30 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej: (…) r.) pod firmą „A” z siedzibą w (…) przy ul. (…) i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność produkcyjna związana z produkcją urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne, oznaczona kodem PKD 32.50.Z. Wnioskodawca na dzień złożenia wniosku jest polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada na terytorium RP swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wnioskodawca zamierza przekształcić prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2024 r. zostanie sporządzony w tym zakresie plan przekształcenia, co rozpocznie proces restrukturyzacji, która docelowo zakończyć by się miała w drugiej połowie 2024 r.
Wnioskodawca po przekształceniu obecnej działalności w spółkę z o.o. zamierza wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, przy czym nastąpić by to miało jeszcze w trakcie roku podatkowego, który kończyłby się 31 grudnia 2024 r. Wnioskodawca zaznacza jednocześnie, że spełnione byłyby w takiej sytuacji wszelkie wymagane przepisami prawa formalności, w tym wynikające z ustawy o rachunkowości, umożliwiające wybór wskazanej formy opodatkowania. Na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem zostaną zamknięte księgi rachunkowe, natomiast na pierwszy dzień roku rozpoczęcia opodatkowania ryczałtem - księgi rachunkowe zostaną otwarte. Do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego opodatkowania ryczałtem ww. spółki złożone zostanie zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek ZAW-RD.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty