Prowadzenie działalności gospodarczej i podejmowanie dodatkowego zatrudnienia – jak opłacać składki ZUS
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej wiąże się zasadniczo z obowiązkowym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, gdy stanowi ona jedyny tytuł do tych ubezpieczeń. Sytuacja przedsiębiorcy w zakresie podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zmienia się w przypadku, gdy podejmuje on dodatkowo inne aktywności zarobkowe, np. w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia.
Jeżeli przedsiębiorca podejmuje dodatkowe zatrudnienie, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Decydujące znaczenie dla ustalania tytułu do ubezpieczeń ma wówczas podstawa wymiaru składek ZUS uzyskiwana w ramach danego źródła przychodów. Istotne jest również to, czy umowa zlecenia lub nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej.
Kilka rodzajów działalności gospodarczej
Osoby, które zdecydowały się na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegają z tego tytułu – co do zasady – obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek tych ubezpieczeń istnieje:
od dnia faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności,
do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców, albo art. 36aa ustawy systemowej (zawieszenie działalności z powodu osobistej opieki nad dzieckiem).
W przypadku prowadzenia więcej niż jednej pozarolniczej działalności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty