Abuzywność klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych - Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 422/23
Postanowienia umowy kredytowej pozostawiające bankowi swobodę ustalania kursu waluty są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interes konsumenta, prowadząc do abuzywności i skutkując nieważnością umowy zgodnie z art. 385¹ k.c., jeśli konsument nie został adeptnie poinformowany o ryzykach z niej wynikających.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
Protokolant Magdalena Kucia
1. oddala skargę kasacyjną,
2. zasądza od pozwanego na rzecz powodów kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za okres po upływie tygodnia od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia zapłaty, tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 16 października 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo D. G. i M. G. skierowane przeciwko Bankowi o zasądzenie kwoty 57 874,66 CHF z ustawowymi odsetkami, ewentualnie o ustalenie nieważności umowy z 20 czerwca 2008 r. o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem CHF oraz aneksu do tej umowy z 12 kwietnia 2012 r..
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powodowie w 2008 r. postanowili zakupić dla swoich dzieci mieszkanie, które było położone w bliskiej lokalizacji mieszkania, w którym zamieszkiwali. W dniu 14 kwietnia 2008 r. złożyli w pozwanym banku wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego, na warunkach określonych w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym w kwocie 507 614,21 zł w walucie szwajcarskiej (CHF) na okres 348 miesięcy. W tym czasie powód zatrudniony był jako menager w U. sp. o.o., zaś powódka prowadziła działalność gospodarczą. Powodowie spłacali wtedy kredyt hipoteczny zaciągnięty w P. S.A. Wnioskując o udzielenie kredytu powodowie oświadczyli, że pracownik banku przedstawił im w pierwszej kolejności ofertę kredytu hipotecznego w PLN, ale po zapoznaniu się z nią zdecydowali się na kredyt hipoteczny w walucie obcej, mając pełną świadomość ryzyka związanego z tym produktem, a w szczególności tego, że niekorzystna zmiana kursu waluty spowoduje wzrost comiesięcznych rat kredytowych oraz całego zadłużenia. Oświadczyli też, że są świadomi ryzyka zmiany stopy procentowej, a także potwierdzili, że stosowne informacje w tej materii zostały im zaprezentowane w postaci symulacji wysokości raty kredytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty