26.04.2024

Abuzywność klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych - Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2024 r., sygn. II CSKP 422/23

Postanowienia umowy kredytowej pozostawiające bankowi swobodę ustalania kursu waluty są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interes konsumenta, prowadząc do abuzywności i skutkując nieważnością umowy zgodnie z art. 385¹ k.c., jeśli konsument nie został adeptnie poinformowany o ryzykach z niej wynikających.

Teza od Redakcji

26 kwietnia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)
‎SSN Agnieszka Piotrowska

Protokolant Magdalena Kucia

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od pozwanego na rzecz powodów kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za okres po upływie tygodnia od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia zapłaty, tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Władysław Pawlak Paweł Grzegorczyk Agnieszka Piotrowska

[SOP]

(E.C.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 16 października 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo D. G. i M. G. skierowane przeciwko Bankowi o zasądzenie kwoty 57 874,66 CHF z ustawowymi odsetkami, ewentualnie o ustalenie nieważności umowy z 20 czerwca 2008 r. o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem CHF oraz aneksu do tej umowy z 12 kwietnia 2012 r..

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powodowie w 2008 r. postanowili zakupić dla swoich dzieci mieszkanie, które było położone w bliskiej lokalizacji mieszkania, ‎w którym zamieszkiwali. W dniu 14 kwietnia 2008 r. złożyli w pozwanym banku wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego, na warunkach określonych ‎w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych ‎z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym w kwocie 507 614,21 zł w walucie szwajcarskiej (CHF) na okres 348 miesięcy. W tym czasie powód zatrudniony był jako menager w U. sp. o.o., zaś powódka prowadziła działalność gospodarczą. Powodowie spłacali wtedy kredyt hipoteczny zaciągnięty w P. S.A. Wnioskując o udzielenie kredytu powodowie oświadczyli, że pracownik banku przedstawił im w pierwszej kolejności ofertę kredytu hipotecznego w PLN, ale po zapoznaniu się z nią zdecydowali się na kredyt hipoteczny w walucie obcej, mając pełną świadomość ryzyka związanego z tym produktem, a w szczególności tego, że niekorzystna zmiana kursu waluty spowoduje wzrost comiesięcznych rat kredytowych oraz całego zadłużenia. Oświadczyli też, że są świadomi ryzyka zmiany stopy procentowej, a także potwierdzili, że stosowne informacje w tej materii zostały im zaprezentowane w postaci symulacji wysokości raty kredytu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp