23.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.254.2024.4.RH

Dotyczy ustalenia, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego transakcja fuzji spowoduje powstanie przychodu dla polskiej spółki przejmującej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania Nr 2 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego transakcja fuzji spowoduje powstanie przychodu dla polskiej spółki przejmującej?

Uzupełniła go Pani, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 16 lipca 2024 r., (data wpływu tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest polską rezydentką podatkową, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej i niebędącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ani rolnikiem ryczałtowym.

Wnioskodawczyni posiada wszystkie udziały w Spółce holenderskiej B. B.V. (dalej zwana: „Spółką”), które nabyła w drodze spadku po zmarłym mężu. Od czasu nabycia udziałów przez Wnioskodawczynię Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej i skupia się na działalności inwestycyjnej w postaci inwestycji w papiery wartościowe.

Wnioskodawczyni zanosi się z zamiarem przeniesienia majątku Spółki holenderskiej do Polski celem rozpoczęcia działalności operacyjnej w Polsce. Wnioskodawczyni przewiduje inwestycje w grunty i nieruchomości w Polsce. Jednak firma napotyka ograniczenia w podejmowaniu natychmiastowych działań, biorąc pod uwagę jej obecną siedzibę w Holandii. Geograficzne ograniczenie podkreśla konieczność ustanowienia obecności finansowej w Polsce, aby zwiększyć szybkość w podejmowaniu decyzji biznesowych i reaktywność na potencjalne przedsięwzięcia. Jednocześnie Wnioskodawczyni pragnie utworzyć łatwo dostępne rezerwy gotówkowe w Polsce, a obecnie w pierwszej kolejności zmuszona jest do wypłaty dywidendy ze Spółki zagranicznej, co opodatkowane jest 15% podatkiem (przypis organu) u źródła a następnie 19% podatkiem od dywidend w Polsce, uwzględniając kwotę podatku zapłaconą już za granicą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne