05.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.99.2024.2.PPK

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową IP BOX.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.   

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 24 czerwca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od … grudnia 2015 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG. Od … marca 2020 r., na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką mającą siedzibę …, zajmującą się rozwojem oprogramowania (dalej: Spółka), świadczy Pan usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania.

W ramach współpracy ze Spółką należy Pan do zespołu pracującego nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania na platformy …. W ramach zespołu pełni Pan rolę Product Ownera, a jednym z Pana kluczowych zadań jest tworzenie backlogu do produktu (aplikacji/programu komputerowego - dalej zwanych „oprogramowaniem”), tj. opisu wymagań, na podstawie którego tworzony jest dany produkt.

Backlog w kontekście tworzenia i rozwoju oprogramowania jest listą zadań lub wymagań, które muszą zostać wykonane w ramach danego projektu. Backlog jest dokumentem dynamicznym, stale aktualizowanym w ramach tworzenia produktu, który służy jako wsparcie realizacji celów w ramach tworzenia danego produktu oraz centralne źródło wiedzy dla zespołu programistów.

Backlog umożliwia ciągłe priorytetyzowanie pracy zespołu, co jest kluczowe dla efektywnego wykorzystania czasu i zasobów, umożliwia zespołowi szybkie dostosowywanie się do nowych potrzeb klientów i rynku. Backlog służy również do planowania iteracji i śledzenia postępów projektu, zapewnia jasność co do kolejnych kroków w ramach procesu tworzenia lub rozwoju oprogramowania. Backlog jest centralnym punktem komunikacji między zespołem deweloperskim a innymi osobami zaangażowanymi w projekt. Rola Product Ownera jest kluczowa dla wytworzenia produktu (oprogramowania), ponieważ obejmuje zarządzanie backlogiem. Jako Product Owner stanowi Pan łącznik między potrzebami biznesowymi a technicznymi możliwościami zespołu, a efektywne zarządzanie backlogiem pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i czasu w celu dostarczenia produktu, który spełnia oczekiwania klienta Spółki. Zarządzanie tym procesem ma bezpośredni wpływ na stworzenie produktu w postaci oprogramowania, co podkreśla krytyczne znaczenie tej roli w procesie rozwoju oprogramowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne