Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.208.2024.2.RM
Możliwość rozliczenia podatku VAT z tytułu importu i eksportu towarów na podstawie dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2024 r., za pośrednictwem ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 24 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia podatku VAT z tytułu importu i eksportu towarów na podstawie dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 11 czerwca 2024 r. (wpływ za pośrednictwem ePUAP 11 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (...) Sp. z o.o. (dalej określana jako „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży części (...). Spółka dokonuje licznych transakcji zakupu i sprzedaży towarów z podmiotami spoza Unii Europejskiej. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykonuje transakcje będące:
- importem towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 7 u.p.t.u. (dalej określane jako „import”),
- eksportem towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 u.p.t.u. (dalej określane jako „eksport”).
Na Spółce spoczywają określone w przepisach u.p.t.u. obowiązki związane z importem i eksportem.
W zakresie importu w większości przypadków Spółka jest podmiotem odpowiedzialnym za samodzielne rozliczenie podatku VAT z tytułu importu, zgodnie z art. 33a u.p.t.u. Podatek należny z tytułu importu stanowi jednocześnie dla Spółki podatek naliczony i podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.
Natomiast w zakresie eksportu Spółka jest zainteresowana zastosowaniem stawki podatku VAT w wysokości 0%, w związku z czym gromadzi dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej zgodnie z art. 41 ust. 4, 6, 6a i 11 u.p.t.u.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty