20.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.305.2024.4.AK

Kwalifikacja wydatków na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej jako kosztów zawartych w treści art. 26e pkt 2 ust. 2a ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • nieprawidłowe - odnośnie kwalifikacji wydatków na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej jako kosztów zawartych w treści art. 26e pkt 2 ust. 2a ustawy,
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismem z 29 maja 2024 r. (data wpływu 29 maja 2024 r.) następnie pismem z 29 maja 2024 r. (data wpływu 3 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 13 czerwca 2024 r. (data wpływu 13 czerwca 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Przedsiębiorstwo występujące o interpretację indywidualną (dalej: "Wnioskodawca"). Od początku działalności (04.12.2013) Wnioskodawca specjalizuje się w produkcji (…). W 2021 roku do działalności Wnioskodawcy zostały również wprowadzone (…). W roku 2023 (…) były jeszcze w fazie wdrożeniowej (praca nad prototypami) i nie zostały wprowadzone do sprzedaży. Wnioskodawca jest małym przedsiębiorcą, zatrudniającym w 2023 roku (…) osób, w oparciu o różne rodzaje umów (umowa o dzieło, umowa o pracę, umowa zlecenie). Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy pod adresem http (...), stanowiący jeden z kanałów dystrybucji produkowanego przez Wnioskodawcę asortymentu. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ani nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Do dnia złożenia wniosku o interpretację indywidualną Wnioskodawca nie korzystał z odliczeń od podatku na działalność B+R i nie składał do GUS sprawozdań z działalności badawczo-rozwojowej - PNT-01. Składając sprawozdanie podatkowe za rok 2023 Wnioskodawca po raz pierwszy będzie rozliczał ulgę na działalność B+R. Główne PKD działalności Wnioskodawcy: 47.71.Z Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. W firmie Wnioskodawcy prowadzona jest działalność projektowa, konstrukcyjna oraz działalność w zakresie przeszywania prototypów dla poszczególnych kolekcji wiosna/lato czy jesień/zima, oraz projektowanie i wytwarzanie prototypów dla kolekcji (…). Sama produkcja (…). Wyprodukowane wyroby są sprzedawane klientom detalicznym i hurtowym przez Wnioskodawcę i pod jego marką (…) . Produkcja (…) jeszcze nie została uruchomiona, ponieważ działania z nią związane nie przeszły jeszcze przez proces wytworzenia prototypów gotowych do wdrożenia do produkcji. Działalność koncepcyjna i projektowa, w zakresie szeroko rozumianej (…) jest wyłącznie przez pracowników Wnioskodawcy, natomiast działalność konstrukcyjna oraz działania dotyczące przeszywania prototypów odzieży, jak również produkcji elementów (…) (według zadanego przez Wnioskodawcę wzoru), ze względu na szczupłość zasobów osobowych wnioskodawcy, są zlecane podmiotom zewnętrznym, gdyż technologia obróbki materiałów wymaga urządzeń niebędących w posiadaniu Wnioskodawcy. Produkcja prototypów w zakresie (…) w większości jest prowadzona przez pracowników Wnioskodawcy, jednak częściowo i w tym procesie Wnioskodawca wspomaga się zewnętrznymi wykonawcami poszczególnych elementów konstrukcji prototypu. Wnioskodawca prowadzi również działania związane z marketingiem, pozyskaniem kontrahentów, sprzedażą i dystrybucją wyprodukowanych produktów. W procesie koncepcyjno - projektowym Wnioskodawca wykorzystuje typowe dla tego rodzaju działalności maszyny i urządzenia: oprogramowanie projektowe, zestawy komputerowe, maszyny szwalnicze, wytwornice pary, prasowalnice, obrabiarki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne