Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.260.2024.1.AS
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy przeniesienia prawa własności działki w zamian za odszkodowanie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, przeniesienia prawa własności działki w zamian za odszkodowanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (dalej: Wnioskodawca) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.
Gmina zgodnie z wyrokiem (…) jest podatnikiem podatku VAT również w zakresie czynności związanych z gospodarowaniem nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 czerwca 2018 r. (sprawa C-665/16) przeniesienie przez gminę (miasto na prawach powiatu) na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości, dokonane z mocy prawa i w zamian za zapłatę odszkodowania, w sytuacji, w której ta sama osoba reprezentuje zarazem organ wywłaszczający i wywłaszczaną gminę, i w której ta ostatnia nadal w praktyce zarządza daną nieruchomością, nawet jeżeli wypłata odszkodowania została dokonana tylko jako wewnętrzne przeksięgowanie w budżecie gminy, stanowi dostawę towaru w rozumieniu unijnej dyrektywy VAT.
Skarb Państwa, reprezentowany przez Prezydenta Miasta, był właścicielem działki nr 1 o powierzchni (…) ha, która na mocy ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta z (…) maja 2019 r. zezwalającej na realizację inwestycji drogowej pn. „(…)” (dalej: decyzja zezwalającej na realizację inwestycji drogowej, decyzja ZRID) przeszła na własność Gminy. Decyzja ZRID stała się ostateczna (…) grudnia 2020 r. Działka nr 1 była oddana w użytkowanie wieczyste, jednakże z dniem kiedy decyzja zezwalająca na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna prawo użytkowania wieczystego wygasło.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty