Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.298.2024.2.KP
Skutki podatkowe podróży służbowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
-nieprawidłowe – w odniesieniu podróży odbywanych w obrębie tej samej miejscowości co siedziba Pani firmy,
-prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 czerwca 2024 r. (wpływ 4 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w CEIDG, której głównym przedmiotem jest świadczenie usług związanych z administracyjną obsługą biura oraz działalność w zakresie usług rachunkowo-księgowych (PKD 82.11.Z oraz PKD 69.20.Z). Rozlicza się Pani podatkowo na zasadach ogólnych, prowadząc Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Siedzibą działalności jest Pani adres zamieszkania, użytkowany na podstawie umowy użyczenia lokalu. Pod adresem siedziby przechowywana jest dokumentacja księgowa prowadzonej działalności, środki trwałe i wyposażenie firmy. Usługi świadczone są obecnie dla kilku stałych podmiotów gospodarczych, posiadających siedziby w innych lokalizacjach. Usługi wykonywane są z dojazdem do stałego miejsca świadczenia usługi (obiekt hotelowy oddalony o 40 km od siedziby firmy i biuro rachunkowe oddalone o 4 km, położone w obrębie tej samej miejscowości), kilka razy w tygodniu. Wyjazdy z siedziby działalności w celu realizacji zlecenia trwają jednorazowo od 7 do 26 godzin. Obecnie nie uwzględnia Pani w kosztach uzyskania przychodów wartości należności za czas podróży służbowej. Chciałaby Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom. Diety naliczane będą na podstawie oświadczenia dotyczącego podróży służbowej dla każdego wyjazdu z określonymi datami i godzinami rozpoczęcia oraz zakończenia wyjazdu. Wyjazd rozumie Pani jako wyjazd w celu realizacji przyjętego zlecenia na wykonanie usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty