Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.246.2022.14.MF
Brak uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
1) ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 16 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 10 maja 2023 r. sygn. akt I SA/Op 103/23 i
2) stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 listopada 2022 r. (data wpływu 14 listopada 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
(...) (dalej Wnioskodawca) jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą X pod adresem: (…) od (…) Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność oznaczona jest następującymi kodami PKD: (…)
Przeważającą działalność zgodnie z wpisem do CEIDG stanowi działalność związana z oprogramowaniem, jednocześnie oznaczona jako (…) prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca korzysta z liniowej formy opodatkowania.
Wnioskodawca jest związany z przedsiębiorstwem Sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy (…) (dalej: Spółka lub Zleceniodawca) dwoma umowami kontraktem menadżerskim oraz Umową B2B.
Na podstawie pierwszej z wymienionych umów Wnioskodawca zobowiązał się do świadczenia usługi kompleksowego zarządzania działem IT oraz zarządzaniem pracą pracowników działu IT oraz innych komórek organizacyjnych. W ramach koordynowania pracy pracowników Wnioskodawca wyznacza zadania i na bieżąco kontroluje ich realizację. Ponadto do zadań Wnioskodawcy należy sprawowanie pieczy nad procesem informatyzacji i automatyzacji w poszczególnych działach Spółki, a także analityki danych oraz ochrony i zabezpieczenia danych. Wnioskodawca sporządza raporty na podstawie, których rekomenduje, a następnie wdraża odpowiednie rozwiązania. Wnioskodawca w sposób aktywny współpracuje z zarządem Spółki oraz jej kierownikami, informując ich na bieżąco o aktualnej sytuacji technologicznej informatycznej panującej w Spółce. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, a w czasie jej trwania Wnioskodawcy przysługuje miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe. Wnioskodawca jest ponadto obowiązany do zapewnienia pełnej dyspozycyjności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty